Piotr Bąkowski wielokrotny Mistrz Świata w kickboxingu. Urodził się w 1977 r. Jest jedną z bardziej rozpoznawalnych twarzy tej dyscypliny. Podczas dotychczasowej amatorskiej kariery sportowej, do 2014 r., zdobył 2 tytuły Mistrza Świata, 14 tytułów Mistrza Polski, 45 medali w rywalizacji krajowej i 63 medali w rywalizacji międzynarodowej, tocząc 583 pojedynki. Karierę zawodową zwieńczyły pasy Mistrza Świata Full Contact trzech federacji WKSF, WTKA oraz UFR. Jako trener Piotr Bąkowski wyszkolił kilkudziesięciu Mistrzów Polski, Świata i Europy w kickboxingu i innych sztukach walki. Obecnie piastuje funkcję Prezesa międzynarodowej federacji sztuk walki UFR, Sekretarza Generalnego federacji WKSF Polska, Prezesa rywalizacji amatorskiej federacji WKA Poland oraz Prezesa Runda Zero Promotion, organizacji promującej zawodowy kickboxing i inne sztuki walki. Jest także jednym z autorów ogólnopolskiej kampanii "Łączy Nas Sport Nie Narkotyki".

Tytuły Zawodowego Mistrza Świata - 3

Tytuł Amatorskiego Mistrza Świata - 2

Tytuły Mistrza Polski - 14

Medale w rywalizacji krajowej - 45

Medale w rywalizacji międzynarodowej - 63

Ilość stoczonych pojedynków amatorskich - 583

Ilość stoczonych pojedynków zawodowych- 7

 

KARIERA SPORTOWA

 

Treningi kickboxingu rozpoczął w 1997 r. w KS Piaseczno. Pierwsze sukcesy sportowe przyszły po dwóch latach. Został powołany do Kadry Polski PZKB (Polski Związek Kickboxingu - reprezentujący w Polsce federaję WAKO). Dzięki ogromnemu zaangażowaniu osiągnął wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej, stając na podium najważniejszych imprez jak Mistrzostwa i Puchary Świata kickboxingu. Z czasem podjął próby rywalizacji w innych federacjach kickboxingu oaz podobnych stylach walki jak taekwono i tang soo do, co przyniosło kolejne sukcesy. Do dziś Piotr Bąkowski pozostaje aktywnym zawodnikiem.

 

PRACA TRENERSKA

 

Od 2001 roku Piotr Bąkowski angażował się w pracę szkoleniową. W 2004 roku otrzymał pierwsze uprawnienia do samodzielnej pracy trenerskiej - Legitymację Instruktora Kickboxingu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wśród jego wychowanków szybko znalazło się kilkudziesięciu Mistrzów Polski, Świata i Europy w kickboxingu, taekwondo i innych sztukach walki o podobnym charakterze. W związku z tym wielokrotnie został nagrodzony za pracę trenerską, między innymi przez Ministra Sportu i Turystyki. W 2006 r. został mianowany na Trenera Kadry Polski Kickboxingu PZKB.

 

DZIAŁACZ SPORTOWY

 

Równocześnie z pracą trenerską zaangażował się jako działacz sportowy. Od 2007 roku rozpoczął organizację największego, polskiego, międzynarodowego turnieju sztuk walki "Mazovia Cup International" który doczekał się już 8 edycji. Od 2008 r. pełnił funkcję Członka Zarządu PZKB. W tym okresie jako działacz, ale także trener i wciąż zawodnik cyklicznie brał udział we wszystkich najważniejszych światowych imprezach. Dzięki temu stał się najbardziej rozpoznawalnym i aktywnym za granicą reprezentantem polskiego kickboxingu. Dzięki nabytemu doświadczeniu podjął próby zaczepienia nowych rozwiązań na polskim gruncie w zakresie działania PZKB.

 

FEDERACJA UFR

 

w 2010 Piotr Bąkowski zrezygnował ze wszystkich funkcji pełnionych w PZKB zakładając wspólnie z Łukaszem Makarewiczem federację sztuk walki UFR. Nowa organizacja, rozwijała się błyskawicznie i zyskała status międzynarodowy. Nowe jakości które UFR wprowadził do świata sztuk walki i silna pozycja marketingowa zachęciły inne organizacje do modernizowania swoich struktur i metod działania. Tym samym UFR wniósł ogromne zmiany w polskim świecie sztuk walki. Sukces UFR zachęcił do współpracy także organizacje międzynarodowe. W 2014 roku UFR zaproszony został do współorganizacji "Unifikowanych Mistrzostw Świata" w Toskani we Włoszech - ogromnej imprezy współtworzonej przez kilkanaście światowych organizacji sztuk walki. W tym samym roku WKA, druga koło WAKO najbardziej znana organizacja kickboxingu na świecie, zaproponowała Piotrowi Bąkowskiemu i Łukaszowi Makarewiczowi reprezentację na terenie Polski. Szybko pojawiły się także kolejne propozycje od mniejszych federacji. Tym samym obaj liderzy UFR stanęli na czele całej grupy federacji których wspólną ideą jest współpraca na rzecz wartości płynących z uprawiania sztuk walki oraz rozwój sportowy zawodników.

 

ŁĄCZY NAS SPORT NIE NARKOTYKI

 

Równolegle z powstaniem federacji UFR Piotr Bąkowski wraz z Łukaszem Makarewiczem zaangażowali się w działania społeczne. Ich efektem było powstanie w 2011 r ogólnopolskiej kampanii profilaktyki społecznej " Łączy Nas Sport Nie Narkotyki" która wiąże się z ideą rozwoju osobowego i samodoskonalenia się.

 

INNE PASJE

 

W okresie 1997 - 2005 Piotr Bąkowski poświęcił się także innym pasjom - dziennikarstwu i fotografii podróżniczej. W tym okresie odbył podróże między innymi do: Bangladeszu, Birmy, Laosu, Wietnamu, Indii, Indonezji, Pakistanu, Iranu, Tajlandii. Materiały z wypraw doczekały się licznych publikacji na rynku prasowym w takich pismach jak Podróże i Voyage oraz wystaw, między innymi w "Muzeum Azji i Pacyfiku" i "Muzeum Etnograficznym" w Tomaszowie Lubelskim. W tym czasie Piotr Bąkowski został współzałożycielem "Agencji Fotografii Podróżniczej Eskapada" współpracującej z większością znanych pism na polskim rynku prasowym.

 Piotr Bąkowski sylwetkaPiotr Bąkowski kickboxingpiotr bąkowski federacja ufrpiotr bakowski podróże